Czarne lampy z metalu czyli oświetlenie loftowe – dobieramy

Aranżujesz swój wymarzony loft i zastanawiasz się, jakie oświetlenie wybrać? W takim razie ten artykuł jest dla Ciebie. Podpowiemy Ci, jakie lampy wybrać, by wnętrze prezentowało się stylowo, ale też było funkcjonalne. W końcu to od światła zależy, jak postrzegane będzie dane wnętrze, więc warto poświęcić temu chwilkę.

Otwarta przestrzeń loftu

Lofty charakteryzują się dużymi, otwartymi przestrzeniami, w których trudno doszukiwać się stałych podziałów. Kuchnia otwarta jest na salon, ten z kolei łączy się z gabinetem, a czasami nawet i z sypialnią. Tego typu przestrzenie to także duże przeszklenia i duża ilość światła. Właśnie dlatego, dzisiaj skupimy się na lampach w czarnym kolorze, które będą stanowiły doskonały kontrast do tych jasnych aranżacji.

Czerń w doskonały sposób zrównoważy dużą przestrzeń, ale też nada jej charakteru, a dodatkowo pomoże wyznaczyć funkcjonalne strefy aranżacji.

Oświetlenie centralne w stylu loftowym

Decydując się na lampy wiszące loft w stonowanym, czarnym kolorze można pozwolić sobie na nieco bardziej odważną formę. Wybierz lampę w ciekawym kształcie. Może to być żyrandol pająk lub lampa molekularna z kilkoma kloszami zamontowanymi w różnych kierunkach. Pamiętaj, że w dużej, loftowej przestrzeni nie musi ograniczać cię rozmiar lampy. Wybierz naprawdę duży model, który przyciągnie uwagę każdego!

Do tego dobierz światło zadaniowe

Taka centralna, duża lampa z pewnością zapewni Ci dużo światła, ale na pewno nie będzie wystarczająca. Loft wymaga oświetlenia strefowego, które będzie można włączać niezależnie od siebie. Czas na dodatkowe lampy wiszące, które należy zamontować nad stołem, kuchenną wyspą, a także nad stolikiem kawowym. Tutaj także wybierz czarne lampy, ale z mniejszymi kloszami. Możesz postawić na ponadczasowe, czarne kulki lub czarne lampy wiszące led z płaskimi kloszami, zwane talerzami. One także sprawdzają się dobrze w takich aranżacjach. Dlaczego nie proponujemy Ci lamp sufitowych? Ponieważ lofty to najczęściej przestrzenie nie tylko duże, ale też bardzo wysokie. Oświetlenie sufitowe może stanowić uzupełnienie, ale na pewno nie powinno grać tutaj pierwszych skrzypiec. To lampy wiszące, na długich linkach, najlepiej poradzą sobie z doświetleniem takiej przestrzeni.

Warto wiedzieć, że wybierając lampę wiszącą na standardowych linkach, masz możliwość regulacji długości zawieszenia. Wybieraj lampy z długimi przewodami i przy montażu ostatecznie dopasuj wysokość zwisu.  Pamiętaj też, że linkę możesz swobodnie skrócić, ale nie wydłużyć. Producenci podają maksymalną długość zwisu, której nie da się tak łatwo przeskoczyć. Oczywiście, jeśli bardzo Ci zależy, doświadczony elektryk poradzi sobie z taką modyfikacją, upewnij się jednak, że przez to nie stracisz gwarancji na lampę.

Czas na lampy dekoracyjne w lofcie

Masz już oświetlenie centralne, masz też lampy zadaniowe, w takim razie czas na to, co najprzyjemniejsze, czyli lampy dekoracyjne. Ich także nie może zabraknąć w stylowym lofcie. Oczywiście dalej pozostajemy przy klasycznej i ponadczasowej czerni, która sprawdza się w każdej sytuacji. Jakie lampy dekoracyjne wybrać do loftu? Naszym zdaniem najlepiej sprawdzają się nowoczesne, metalowe kinkiety na długich ramionach i wysięgnikach, które można zamontować nad kanapą, nad fotelem, a nawet nad stołem jadalnym. Są bardzo funkcjonalne, a przy tym wyraziste i charakterystyczne. Montując taki kinkiet dajesz do zrozumienia, że Twoja aranżacja została przemyślana w każdym calu, już na etapie projektu.

No właśnie, ale co zrobić, jeśli jednak nie masz możliwość zamontowania takiego kinkietu? W takim wypadku postaw na stylowe lampy stojące. Ledowa lampka nocna ustawiona na komodzie lub na stoliku kawowym także nada charakteru aranżacji. Włącz ją wieczorem, wyłącz pozostałe lampy i zobacz, jaki klimat może stworzyć takie małe cudo. A jeśli w Twoim lofcie nadal pozostaje sporo wolnej przestrzeni, postaw na nowoczesną, czarną lampę podłogową. Możesz wybrać model w kształcie ledowej listwy stojącej lub lampę z metalowym kloszem skierowanym w dół, w górę lub z kloszem regulowanym według potrzeb. Wszystko zależy od tego, w jakim miejscu ją ustawisz i do jakich celów będziesz wykorzystywać.

Dzisiaj skupiliśmy się wyłącznie na czarnych lampach, ponieważ te wybierane są do takich aranżacji najczęściej i doskonale się do nich wpisują, nie jest to jednak jedyny kolor, który można wybrać do tego typu wnętrz. Jeśli zależy Ci na łagodniejszym wyrazie loftu, wybierz lampy w białym lub jasnoszarym kolorze, a jeśli chcesz nadać mu bardziej eleganckiego charakteru, postaw na kilka lamp w metalicznym wykończeniu.