Technologie przyszłości, które zmienią świat w XXI wieku

Część z nich jest już wśród nas, inne wciąż są jeszcze opracowywane. Technologie przyszłości, bo o nich mowa, z całą pewnością zmienią wiele dziedzin naszego życia. Sprawdź, co czeka nas jeszcze w XXI wieku i w jaki sposób technologia wpłynie na ludzkość. Czy wizje rodem z filmów sci-fi się urzeczywistnią?

Technologie współczesne i przyszłości

Wiele aktualnych ofert zatrudnienia dostępnych przez internet, m.in. na łamach serwisu pracy GoWork.pl, skierowanych jest do programistów, a także innych specjalistów z branży IT. Stanowiska te uważane są za jedne z najbardziej rozwojowych, a najlepsi eksperci pracują nad zmieniającymi świat technologiami – współczesnymi i przyszłości. 

Obecnie niemożliwa staje się całkowita ucieczka od technologii – jest ona obecna w każdym domu. Pralka, lodówka, telewizor, komputer czy smartfon są urządzeniami, bez których większość z nas nie wyobraża sobie życia. Niektóre sprzęty ułatwiają codzienne czynności, a inne stają się oknem na świat użytkowników. 

Nie sposób nie zauważyć, że dąży się do miniaturyzacji nowoczesnych urządzeń. Trend ten potwierdza powstawanie składanych smartfonów, sprzętów domowych codziennego użytku typu slim, komputerów typu mini PC (nettopów), monitorów i telewizorów z płaskim ekranem. 

Najważniejsze technologie przyszłości

Jak wynika z raportu sporządzonego przez naukowców z Global Agenda Council on the Future of Software & Society, technologie przyszłości w kolejnych latach staną się nieodłączną częścią naszego życia

Eksperci sądzą, że do 2022 roku liczba podłączonych do internetu czujników przekroczy bilion. Co ciekawe, wśród rzeczy połączonych chipami z siecią, które wejdą do powszechnego użytku, znajdą się… ubrania. Specjaliści uważają, że do 2022 roku takie ciuchy będzie nosić 10 proc. populacji. 

Już teraz możliwa jest płatność kartą i telefonem, a także dłonią. Implanty stają się coraz popularniejsze – mają one zastępować karty płatnicze. Naukowcy przewidują, że w niedługim czasie ludzie będą poszukiwać alternatywy również dla telefonów komórkowych. Dziś są nią smartwatche, za kilka lat prawdopodobnie będzie to wszczepiany telefon. 

Uważa się także, że już w najbliższych latach w niektórych krajach rozpocznie się korzystanie z technologii opartych na big data w celu uzyskiwania informacji o społeczeństwie. Biorąc pod uwagę fakt, że m.in. w Kanadzie rozpoczęto eksperymenty zmierzające w tym kierunku, może to być całkiem prawdopodobny scenariusz. 

Powszechna automatyzacja sprawia, że naukowcy już od jakiegoś czasu pracują nad wprowadzeniem na rynek autonomicznych samochodów. Według Światowego Forum Ekonomicznego wśród najważniejszych technologii przyszłości należy wymienić również między innymi

  • magazyny energii elektrycznej, 
  • bezpieczne, lekkie pojazdy z włókna węglowego, 
  • połączenie umysłu z komputerem, 
  • inteligentne leki, które będą wykorzystywać ludzkie RNA.

Warto nadmienić, że autonomiczne pojazdy nie są jedynymi tego rodzaju urządzeniami. Ludzie chętnie wykorzystują technologię w pracy oraz codziennym życiu. Prognozuje się, że coraz powszechniejsze będzie korzystanie z urządzeń autonomicznych, a także łączenie ich i tworzenie rojów (np. dronów). 

Przyszłość technologii informacyjnej

Zgodnie z definicją Rady Języka Polskiego technologie informacyjne to “sposoby gromadzenia, wysyłania, przesyłania, analizowania i odbierania informacji z wykorzystaniem technik przetwarzania informacji”. Sektor IT obejmuje informatykę, telekomunikację oraz inne technologie związane z informacją. To branża, którą cechuje nieustanny rozwój, a jedną z jej polskich stolic jest Wrocław. Liczne oferty pracy w IT wskazują, że jest to dobry kierunek dla osób rozpoczynających karierę zawodową lub rozważających przebranżowienie. Warto jednak wiedzieć, jaka jest prognozowana przyszłość technologii informacyjnej. Co sądzą eksperci? 

Według raportu Gartnera wśród technologii przyszłości w informatyce wymienić należy przede wszystkim hiperautomatyzację. Specjaliści pracują nad wykorzystaniem uczenia maszynowego (ML) oraz sztucznej inteligencji (AI), które pozwolą na zautomatyzowanie procesów. 

Spodziewany jest także rozwój technologii blockchain, która obecnie kojarzy się głównie z kryptowalutami. Co więcej, specjaliści przewidują, że dojdzie do wprowadzenia fizycznych ulepszeń człowieka przy wykorzystaniu technologii, dzięki którym możliwe będzie zwiększenie bezpieczeństwa pracowników oraz ich wydajności. Prognozuje się również postępującą demokratyzację technologii i zwiększenie dostępu do specjalistycznej wiedzy. 

Jak technologie przyszłości zmienią nasze życie?

Rozwój technologii widoczny jest w niemal każdej sferze naszego codziennego życia. Ucieczka od postępu wydaje się być niemożliwa, a postępujące zmiany są nieuniknione. Jak inteligentne technologie zmienią naszą przyszłość? 

Specjaliści uważają, że dzięki czujnikom podłączonym do sieci ludzkość będzie mogła “w pełni poczuć i poznać otoczenie”. Możliwość wszczepienia telefonu do ciała miałaby z kolei pozwolić na dokładne sprawdzanie swojego stanu zdrowia oraz komunikowanie się za pomocą fal mózgowych. 

Warto nadmienić, że wraz z rozwojem technologicznym można zaobserwować także postępy w medycynie. Na skutek jej rozwoju doszło do wydłużenia średniej długości życia człowieka, wzrostu świadomości dotyczącej zdrowia oraz zwiększenia możliwości leczenia poszczególnych chorób i schorzeń. Dziś nikogo nie dziwią już implanty, rozruszniki serca czy lasery wykorzystywane do celów medycznych. Coraz częściej w medycynie używa się także gogli VR, dronów i drukarek 3D. Niewykluczone jest, że już niebawem większość operacji będą przeprowadzać roboty. 

Rozwój medycyny będzie możliwy również dzięki technologii 5G – zdaniem ekspertów przy stabilnej łączności pacjenci będą mogli bez przeszkód korzystać z teleporad, kontaktując się ze specjalistami z całego świata, przesyłając im swoją dokumentację medyczną oraz dobrej jakości zdjęcia. 5G umożliwi także sprawną kontrolę stanu zdrowia osób hospitalizowanych oraz szybką reakcję specjalistów na jego pogorszenie. 

Rozwój technologii Bio-Retina może z kolei sprawić, że osoby niewidome odzyskają utracony zmysł. Na tę chwilę wszczepienie elektronicznej siatkówki pozwala na rozróżnianie światła i kształtów oraz ruchu – obecnie wyłącznie w odcieniach czerni i bieli, jednak naukowcy nieprzerwanie pracują nad udoskonaleniem tego rozwiązania. 

Prace nad technologiami przyszłości trwają, a większość z nas już dziś nie wyobraża sobie życia bez zaawansowanych technologicznie urządzeń. Choć obserwowany postęp może nieść za sobą pewne zagrożenia, nie sposób nie dostrzec, że pozwala on na rozwój ważnych dziedzin, np. medycyny oraz IT. Jedno jest pewne – technologie przyszłości zmienią ludzkość.