Rady architekta: natężenie oświetlenia i dekorowanie światłem

Przedpokój

Hol czy przedpokój to miejsce często niedoceniane, a przecież to wyjątkowa przestrzeń wchodząc w nią wiesz, że jesteś już u siebie. Dodatkowo hol w domach czy przedpokój w mniejszych mieszkaniach stanowi wizytówkę całej domowej przestrzeni. To miejsce, które jako pierwsze zobaczą Twoi goście, dlatego powinno zrobić na wszystkich wrażenie. Jak to osiągnąć? W przedpokoju nie ma miejsca na wiele dekoracji i detali, dlatego efekt wow możesz osiągnąć odpowiednio dobranymi lampami. Mowa tu nie tylko o świetle centralnym, ale także o tym dekoracyjnym.

Oświetlenie punktowe i lampy sufitowe są idealnym rozwiązaniem dla ciemnych holi i przedpokoi. Wykorzystaj je wspólnie w aranżacji. Do oświetlenia centralnego wybierz klasyczny plafon, oczka sufitowe lub nowoczesne spoty. Niech to będzie baza Twojego oświetlenia. Idealnie sprawdzą się tutaj lampy ze szklanymi, przeźroczystymi kloszami lub lampy sufitowe z otwartymi kloszami, ponieważ przepuszczają najwięcej światła.

W drugim kroku zastanów się nad oświetleniem dekoracyjnym. Tutaj możliwości jest kilka.

Pierwsza z nich to kinkiety. Wybieraj raczej nieduże lampy, które nie przytłoczą małej przestrzeni przedpokoju czy hallu. Dobrze sprawdzą się tutaj takie lampy, jak Peak czy Cape Town. Możesz też wybrać lampy w bardziej nowoczesnej formie, takie jak Pin czy Clex. Jeśli chcesz, by kinkiet doświetlał przestrzeń przy lustrze, wybierz model z mlecznym kloszem, taki jak Dione.

Kolejnym sposobem na dekoracyjne oświetlenie przedpokoju są nieduże lampy wiszące. Widzimy, że jest to trend coraz częściej wykorzystywany w domowych aranżacjach. Gdzie je zamontować? Najlepiej obok lustra i wygodnego siedziska. W tym miejscu będą nie tylko dekorowały przestrzeń, ale też praktycznie doświetlały miejsce, w którym domownicy przygotowują się do wyjścia. Jakie lampy wybrać? Tutaj też warto postawić na niewielkie oświetlenie, takie jak Notti czy Gladio.

Na koniec jeszcze warto wspomnieć o klasycznej formie dekoracji, czyli lampach stołowych. Nie ma nic bardziej eleganckiego niż lampa stołowa z abażurem ustawiona na komodzie w przedpokoju. Taki detal już na wstępie pokazuje, że w tym domu dba się o szczegóły. Zależy Ci na efekcie wow? Wybierz lampę Column lub Bristol.

pinterest. com

NATĘŻENIE ŚWIATŁA: Ilość światła w przedpokoju nie musi być nadzwyczajnie wysoka, przyjmuje się, że odpowiednią ilością jest już od 100 do 200 lumentów na metr kwadratowy.

Salon

Salon to najbardziej reprezentacyjne miejsce w domu, mieszkaniu, lofcie… Bez względu na jego powierzchnię, jest to miejsce spotkań rodziny i gości, miejsce gdzie się siedzi i rozmawia, bawi, ogląda telewizję, czyta książkę czy organizuje imprezę. Ze względu na swoją wielozadaniowość, salon musi być odpowiednio urządzony i oświetlony tak, aby spełniać dobrze wszystkie swoje funkcje. Ważne by pamiętać o tym, że wraz z doborem funkcjonalnego oświetlenia, trzeba zadbać o stworzenie przytulnej atmosfery i utrzymanie gustownego wystroju.

Poza głównym oświetleniem salonu, które zazwyczaj stworzone jest z punktowych opraw na suficie, poszczególne części salonu są doświetlane żyrandolami, lampami wiszącymi czy lampami stołowymi lub podłogowymi. Lampy wiszące są zazwyczaj zamieszczane nad stołem czy stoliczkiem kawowym, natomiast lampy podłogowe świetnie spełniają swoje zadanie przy kanapach, kącikach do czytania lub zabawy.

Lampy stołowe można postawić na szafkach / komodach lub na stoliku kawowym. Jeśli salon ma również spełniać funkcje jadalni, nad stołem powinna znaleźć się przynajmniej jedna lampa wisząca, która równomiernie oświetli jedzenie, jak również osoby siedzące przy stole. Ponadto jest to idealne miejsce na długi i duży żyrandol, ponieważ wyższe osoby nie będą zahaczać o niego głową. Jeśli w salonie ma być również telewizor, zadbaj o odpowiednie oświetlenie w tej części pomieszczenia. Ściana na której znajduje się TV powinna zostać oświetlona na przykład lekkim światłem lampy stołowej lub lampy podłogowej aby zmniejszyć kontrast między ciemną ścianą, a jasnym ekranem telewizora i poprawić komfort oglądania filmu czy ulubionego programu w telewizji. Jeśli instalacja elektryczna nie jest przystosowana do dodatkowych punktów światła, pamiętaj o możliwości montażu modnych kinkietów na wysięgnikach, które wyposażone są w kabel z włącznikiem. Taki kinkiet można zamontować niemal w dowolnym miejscu, ważne tylko, by w pobliżu znajdowało się miejsce na wtyczkę.

Wskazówka! Wprowadzasz się do salonu, w którym jest już gotowa instalacja elektryczna? To wcale nie oznacza, że musisz się do niej dopasowywać. Z pomocą przychodzi oświetlenie szynowe. Nowoczesne systemy pozwalają na rozprowadzenie kilku szyn z jednego punktu światła. To oznacza, że możesz zaplanować oświetlenie zupełnie na nowo, bez potrzeby kucia obecnej instalacji!

NATĘŻENIE ŚWIATŁA: Jak już wspominaliśmy, salon to przestrzeń wielofunkcyjna, dlatego jego odpowiednie oświetlenie jest szczególnie ważne. Nie można zamknąć się na jeden punkt światła, który spłaszczy całą aranżację, tutaj potrzebnych jest co najmniej kilka lamp. Jakie powinno być ich natężenie? Na każdy metr kwadratowy powinno przypadać ok. 200 – 400 lumenów. Pamiętaj, że jest to suma wszystkich punków światła. Jeśli w salonie masz kilka oczek sufitowych, zsumuj ich efektywność świetlną i sprawdź czy poradzą sobie z doświetleniem całego salonu.

Pamiętaj też, że wartości, które podajemy są bardzo ogólne i przybliżone. W rzeczywistości ilość potrzebnego światła zależy od wielu czynników, takich jak kształt pomieszczenia – ciemne wnęki należy doświetlać mocniej, kolory pomieszczenia – te ciemniejsze pochłaniają więcej światła, czy też rodzaju wykończeń – meble matowe potrzebują więcej światła niż te w połysku. Jak widzisz, czynników na które należy zwrócić uwagę jest wiele. Zastanów się nad nimi przed wyborem odpowiednich lamp.

Jadalnia

W typowej jadalni czy salonie ze strefą jadalnianą powinno się utrzymać jasne kolory i unikać jaskrawych i rażących źródeł światła. Do spożywania posiłków tworzymy przytulną i ciepła atmosferę za pomocą równomiernego rozłożenia światła bez dużych kontrastów. Stół stanowi główny element pomieszczenia i powinien być dokładnie oświetlony. Ważne, by lampa zamontowana nad nim, równomiernie rozświetlała cały blat. Lampa powinna być zawieszona przynajmniej 2,2 metra nad podłogą. Powinna także pasować stylem i kolorem do mebli w jadalni.

Dobrym sposobem na wybór lampy jest dopasowanie jej do kształtu stołu. Nad okrągły stół dobrze jest wybrać lampy owalne lub na planie koła. Nad klasycznym, prostokątnym stołem można zawiesić lampy na listwie lub z kloszami w ostrzejszych, geometrycznych formach. Aby dodać jadalni luksusowych akcentów, warto udekorować ściany kinkietami, które będą współgrać z lampą wiszącą lub żyrandolem.

Wspaniałym pomysłem może okazać się zamontowanie kilku dekoracyjnych kinkietów, które mogą zastąpić elegancki obraz czy galerię zdjęć. Zobaczcie, jak pięknie wyglądają kinkiety Singapour, kiedy są zestawione obok siebie. Prawda, że to bardzo efektowna dekoracja?

NATĘŻENIE ŚWIATŁA: Jadalnia, jako osobne pomieszczenie to coraz rzadsze rozwiązanie. Dzisiaj jest to zazwyczaj wydzielona strefa w salonie, jednak jeśli w Twoim wnętrzu jest to oddzielna przestrzeń, doświetl ją ok. 200 – 300 lumenami na metr kwadratowy.

Gabinet

W tym przypadku wymagania odnośnie jakości i natężenia oświetlenia są bardzo wysokie. Światło w domowym gabinecie czy pokoju do nauki powinno być równie dobre, jak światło w biurze i miejscu pracy. Najważniejsze cechy oświetlenia do pracy to:

  • wysokie natężenie w przypadku światła padającego horyzontalnie,
  • brak bezpośredniego rażącego i odbijającego się światła na powierzchni biurka, monitorze,
  • możliwość dostosowania oświetlenia do indywidualnych potrzeb orz przyzwyczajeń.

Lampy podłogowe ustawione w pobliżu biurka i lampy wiszące mogą być wykorzystane do ogólnego doświetlenia gabinetu, z kolei lampy biurkowe z możliwością dostosowania ustawienia wysokości i kąta padania światła pozwalają na dokładne oświetlenie szczegółów i są wskazane jeśli pracujesz z wykorzystaniem monitora i papierowych dokumentów. Taką lampę (źródło światła) należy umieścić na wysokości oczu i ustawić ją tak, aby oświetlała klawiaturę i ewentualne dokumenty, nie monitor komputera.

W gabinecie warto wykorzystać też oświetlenie nowoczesne. Lampy z funkcją ściemniania, lampy z wbudowanym portem USB lub ładowarką indukcyjną to akcesoria, które znacznie ułatwią pracę i oszczędzą miejsce na biurku, to ważne szczególnie w małym gabinecie, a także w sytuacji, kiedy przestrzeń do pracy wygospodarowana jest np. w sypialni czy w salonie.

No właśnie, to już inna kwestia. Pamiętajmy o tym, że wiele osób nie może pozwolić sobie na dodatkowe, całe pomieszczenie przeznaczone do pracy. Bardzo często biurko należy wpasować w aranżację innego pomieszczenia, dlatego oprócz funkcjonalności, ważny jest też design oświetlenia, jakie zostanie wybrane do gabinetu. Niech ono także stanowi dekorację takiej przestrzeni.

Jeśli mowa o dekoracjach, wróćmy na chwilę do pełnowymiarowych gabinetów. Tu także warto znaleźć miejsce na oświetlenie dekoracyjne, które umili czas pracy. W tej roli dobrze sprawdzi się lampa stołowa ustawiona na komodzie lub na parapecie. Włącza podczas przeglądania dokumentów na pewno umili czas pracy i sprawi, że przestrzeń będzie dużo bardziej elegancka.

NATĘŻENIE ŚWIATŁA: Gabinet to miejsce, które wymaga bardzo dobrego oświetlenia! Ale nie tylko tego punktowego, nawet jeśli pracujesz przy lampce biurkowej, pamiętaj by włączyć także światło centralne. Dzięki temu Twój wzrok nie zmęczy się tak szybko. Lampa centralna w gabinecie powinna emitować strumień świetlny na poziomie ok. 500 lm. Dodatkowo powinna być uzupełniona o lampę doświetlającą biurko – ta powinna dawać światło o natężeniu ok. 1000lm.

Kuchnia

Aby przygotowywanie potraw było łatwe i przyjemne, aby unikać skaleczeń i aby dokładnie, i sprawnie posprzątać po przygotowywaniu potraw i gotowaniu, oświetlenie w kuchni powinno spełniać kilka warunków:

  • światło centralne powinno być równomiernie rozproszone, padające horyzontalnie;
  • światło dodatkowe powinno znajdować się bezpośrednio nad miejscem przygotowywania posiłków i nad kuchenką;
  • lampy powinny być w ciepłych odcieniach, w kolorze dopasowanym do kolorystyki wnętrza;
  • światło nie może być oślepiające, w szczególności nad miejscem przygotowywania posiłków oraz nad kuchenką.

Światło punktowe nad blatami, przy których przygotowuje się potrawy, najlepiej wybrać w postaci pół-wbudowanej lub wbudowanej. Jeśli istnieje taka możliwość warto również zamontować halogeny lub LEDy pod wiszącymi szafkami. Mogą to być niewielkie punkty podszafkowe, takie jak Kitchenio czy Bity lub wbudowane w szafki wiszące taśmy led. Jeśli w kuchni zaplanowano tylko dolną zabudowę, możliwości na doświetlenie blatu jest jeszcze więcej. Można wykorzystać do tego sufitowe spoty i reflektory lub postawić na bardziej dekoracyjne oświetlenie – lampy wiszące nad blatem lub nowoczesne kinkiety na wysięgnikach. Takie kinkiety to dobre rozwiązanie szczególnie, jeśli w kuchni nei ma przygotowanego wyjścia prądu – w takiej sytuacji można wybrać kinkiety z wtyczką i włącznikiem na kablu.

W kuchni bardzo ważne jest oświetlenie funkcjonalne, ale nie można zapominać także o lampach dekoracyjnych. Nad stołem, przy którym się spożywa posiłki, przegląda gazetę czy razem z dzieckiem odrabia lekcje montowane są zazwyczaj lampy wiszące, jednak nie jest to jedyne rozwiązanie. Ciekawym pomysłem jest ustawienie obok stołu lampy podłogowej w kształcie łuku, tak by klosz znajdował się akurat nad blatem. Dobrze sprawdzą się tu takie modele, jak Lobby czy Cosmo.

Wspaniałym pomysłem na dekoracyjne światło w kuchni są też lampy stołowe, ale w niecodziennej aranżacji, bo ustawione na szerokim blacie lub parapecie – w tej wersji to bardzo mocny trend w krajach skandynawskich, ale powoli zaczyna być obecny także u nas.

NATĘŻENIE ŚWIATŁA: Kuchnia wymaga dobrego, funkcjonalnego i praktycznego światła, dlatego lampy w niej zamontowane powinny dawać od 400 nawet do 700 lumenów na metr kwadratowy.

Sypialnia

W sypialni potrzebne są dwa rodzaje oświetlenia. Podstawą jest ogólne równomiernie rozproszone światło, do którego najlepiej wykorzystać lampy sufitowe lub lampy wiszące, w których możesz dostosować wysokość tak, aby stworzyć odpowiednią atmosferę. Takie lampy powinny dawać dosyć dobre światło, które przyda Ci się przy rutynowych czynnościach, takich jak dobór codziennej garderoby czy sprzątanie pokoju. Do światła ogólnego możesz dodać też światło punktowe skierowane na szafę lub toaletkę lub lustro – tutaj także światło powinno być wyraźne i co ważne, powinno dobrze oddawać barwy, tak by kolor wybranego stroju nie był przekłamany.

Drugi rodzaj oświetlenia to punktowe, nastrojowe lampy przy stoliczku nocnym (nakastliku), komodzie czy łóżku. Do takiego delikatnego światła możesz wybrać klasyczne lampy stołowe lub kinkiety – lampki boczne przy łóżku są idealne do wieczornego czytania książki albo oglądania filmu na tablecie. Nie trzeba oświetlać całego pomieszczenia i nie przeszkadza się drugiej osobie we śnie czy odpoczynku. Kolejnym sposobem na wprowadzenie dekoracyjnego oświetlenia do sypialni są lampy wiszące zamontowane po dwóch stronach łóżka. Z powodzeniem zastępują one klasyczne lampy nocne czy kinkiety obok łóżka. To rozwiązanie szczególnie przydatne, jeśli na ścianie za łóżkiem planujesz dekoracyjną tapetę lub drewniane lamele. Wówczas nie musisz zostawiać na niej miejsca na prąd.

NATĘŻENIE ŚWIATŁA: W sypialni na pewno nie będziesz potrzebować tyle światła, co w kuchni czy gabinecie, odpowiednie natężenie to ok. 150 – 250 lumenów na metr kwadratowy.

Pokój dziecka

To jest pomieszczenie wielozadaniowe, dzieci tutaj śpią, bawią się, odrabiają zadanie domowe, spotykają się z kolegami i koleżankami. W związku z tym oświetlenie w pokoju musi spełniać wiele różnych funkcji. Nie ma mowy o tym, że w pokoju dziecka wystarczy tylko jedna lampa. Jakie światło powinno się w nim znaleźć?

Na początek światło ogólne, równomiernie rozproszone, najlepiej do tego nadają się lampy z szerokim kloszem. Mogą to być lampy sufitowe lub wiszące. W sprzedaży dostępnych jest też dużo ciekawych żyrandoli dziecięcych, które nadadzą wnętrzu bajkowy klimat.

Do odrabiania zadania domowego potrzeba mocnego światła, skierowanego bezpośrednio nad miejscem nauki. Można wykorzystać tu klasyczną lampę stołową, kinkiet lub lampę wiszącą – dokładnie tak, jak w domowym gabinecie. Natężenie światła także jest takie samo.

Jako lampkę nocną można wykorzystać kinkiet z wyłącznikiem na kablu, z którego dziecka będzie mogło skorzystać w środku nocy. Obok łóżka lepiej nie stawiać lampek stołowych, ponieważ podczas zabawy często lądują one na podłodze. Stabilnie zamontowane kinkiety z nisko osadzonym, wygodnym włącznikiem sprawdzą się tutaj zdecydowanie lepiej.

Jeśli Twoje dziecko ma jakieś szczególne zainteresowania, np. lubi malować, układać klocki lub grać na instrumencie, pamiętaj, by w pokoju przygotować kącik odpowiedni do jego zainteresować i by odpowiednio go doświetlić.

NATĘŻENIE ŚWIATŁA: Pokój dziecka jest wielozadaniowy. Można wyróżnić tu część sypialnianą i gabinetową, dlatego wartości natężenia światła zastosujcie takie, jak w tych konkretnych pomieszczeniach.

Łazienka

Łazienka powinna być dokładnie oświetlona, aby wszystkie kolory i kształty były dobrze widoczne. W łazience potrzebne jest wyraźne światło nie tylko po to by dobrze oświetlić części łazienki mocnym światłem, w którym wszystko wygląda na czystsze i jaśniejsze, ale też po to, by dokładnie obejrzeć oraz zadbać o swoją skórę i ciało. Oświetlenie lustra jest najistotniejszą kwestią, lustro oraz przestrzeń wokół lustra powinny być oświetlone światłem o wysokim natężeniu, takie światło powinno też dobrze oddawać barwy, więc ważne jest, aby miało wysoki współczynnik oddawania barw (CRI). Do oświetlenia lustra najczęściej wykorzystywane są kinkiety montowane obok niego lub nad nim. Jeśli zdecydujesz się na światło z boku, pamiętaj by kinkiety zamontować po obu stronach lustra, tak by było ono równomiernie oświetlone. To szczególnie ważne podczas wykonywania makijażu. Z kolei jeśli zdecydujesz się na oświetlenie lustra lampami wiszącymi, nie wybieraj tych z zamkniętymi, metalowymi kloszami, które świecą tylko punktowo, ani tych z barwionego szkła. Światło przepuszczane przez kolorowy klosz będzie bardzo zakłamywało obraz, który zobaczysz w lustrze.

Oprócz oświetlenia lustra, pamiętaj o dobrym oświetleniu ogólnym, możesz wykorzystać do tego oczka, mleczne plafony, a w większych łazienkach i pokojach kąpielowych także duże żyrandole.

Należy również pamiętać o tym, aby lampy łazienkowe, które są narażone na wilgoć i zachlapania, miały stopień szczelności IP 44.

TREND: Coraz częściej w domowych aranżacjach można zauważyć aranżacje, w których łazienka jest połączona z sypialnią. To rozwiązanie bardzo wygodne, szczególnie jeśli w domu jest dodatkowa łazienka. Oprócz standardowego oświetlenia, należy zadbać tu też o lampy dekoracyjne, które nadadzą przestrzeni eleganckiego klimatu. Dobrze sprawdzą się tu eleganckie lampy wiszące lub małe, mobilne lampki, jak Flowerpot, które w razie potrzeby można ustawić na blacie lub na parapecie https://lumigo.pl/

NATĘŻENIE ŚWIATŁA: W przybliżeniu to ok. 300 – 500 lm na metr kwadratowy. Pamiętaj jednak o tym, że musisz wziąć pod uwagę kolor łazienki, wykończenie płytek (mat czy połysk) oraz to czy łazienka ma dostęp do światła dziennego. To wszystko będzie wpływało na ilość potrzebnego światła.